Committees

*Denotes Chairperson

Executive/Human Resource Committee

  • Sally Peterson*
  • Mike Andrews
  • Dan Harrington
  • Brent Edlin
  • Ken Schultz

General Administration

  • Mike Andrews*
  • Tucker McCumber
  • Bill Jenderny

Parks and Recreation

  • Dan Harrington*
  • Brent Edlin
  • Ken Schultz
  • Chad Shelton

Public Works Administration  

  • Ken Schultz*
  • Dan Harrington
  • Bill Jenderny
  • Chad Shelton 

Financial Administration

  • Brent Edlin*
  • Ken Schultz
  • Tucker McCumber
  • Mike Andrews

 Plan Commission

  • Sally Peterson | Term: 2016
  • Ken Schultz | Term: 2017
  • Dan Harrington | Term: 2017 | Council Rep
  • Brad Pederson | Term: 2016
  • Greg Kittelsen | Term 2017
  • Brent Edlin | Term 2017
  • Gregg Schindeldecker | Term 2016

Zoning Board of Appeals

  • William Smith* | Term: 2018
  • William Holmson | Term: 2018
  • Steve Smith | Term: 2017
  • Roger Thompson | Term: 2017
  • Doug Downs | Term: 1st Alt
  • Gerald Winch | Term: 2018

Airport Management Committee

  • Gerald Winch* | Airport Manager
  • Ken Schultz  | Council Rep
  • Terry Leckel | County Board Rep
  • Shane Williams | Local Bank CEO
  • Joe Rounce | Aero Club Rep
  • Tom Elliott | Hanger Owner
  • David Haroldson | EDC Rep

Library Board

  • Judy Rasmussen
  • Jane Pederson
  • Jim Herman
  • Sue Krantz | President
  • Sally Bartz
  • Melissa Haines
  • Bill Jenderny | Council rep

  Housing Authority

  • John Pockat*
  • Donald Tobias
  • Diane Downs
  • Ray Johnson
  • Mary Williams

Fire Association

  • Tucker McCumber
  • Sally Peterson

Lake Protection

  • Dan Harrington | Council Rep.

Community Center Management Committee

  • Mike Andrews*
  • Mike Pesko
  • Jeff Dunham

Monday Night Movies

  • Mike Andrews
  • Bill Jenderny
  • Sharon Baker
  • Sue Dodd
  • Troy Benham
  • Taylor Eiche

City Forester

  •  Mitch Brown

Zoning Administrator/Weed Commissioner

  • Clint Stariha

Board of Review

  • Brent Edlin
  • Sally Peterson
  • Andy Eiche
  • Bill Jenderny
  • Chad Shelton

Downtown/Lakefront Events Committee

  • Diane Ericksen
  • David Haessig
  • Tom Scott
  • Sonia Scott
  • Troy Benham
  • Shannon Klopp
  • Ken Schultz | Council Rep

Economic Development Corp

  • Ken Schultz
  • Andy Eiche
  • Dave Haroldson
  • Shane Williams